Máte dotaz?
800 888 101
Volejte bezplatně Po-Pá: 9:00 - 16:00

Technologie tepelných čerpadel má několik duchovních otců. Jedním z nich byl také severomoravský rodák Peter von Rittinger, rakouský báňský technik, který v roce 1855 sestrojil první funkční tepelné čerpadlo.

Peter von Rittinger se narodil v roce 1811 a v Novém Jičíně s rodiči pobýval několik let. Základní vzdělání získal v Lipníku nad Bečvou, v Olomouci pak vystudoval vysoké učení. Poté studoval a pracoval ve slovenské Banské Štiavnici. Zasloužil se například o rozšíření těžby uhlí v ostravsko-karvinském regionu nebo modernizaci jáchymovských dolů. Věnoval se především vývoji těžebních strojů.

S tím také souvisí jeho asi největší čin – zkonstruování vůbec prvního funkčního tepelného čerpadla v roce 1855. Tato jednoduchá tepelná čerpadla totiž Peter von Rittinger používal v rakouských solných dolech, kde posléze působil, k vysoušení vytěžené soli.

Peter von Rittinger zůstal u nás dlouhé roky zapomenut, podobně jako řada dalších významných rodáků německého původu. Ve svém oboru je však dodnes uznávanou autoritou, o čemž svědčí i „Peter Ritter von Rittinger International Heat Pump Award“ - Mezinárodní cena Petera von Rittingera, která je udělována nejlepším výrobkům z oblasti tepelných čerpadel a klimatizační techniky.

Rittinger zemřel v roce 1872 ve Vídni, kde po něm byla také pojmenována jedna z ulic. Jeho památce se věnuje rakouský majitel hradu Rabenstein nedaleko Grazu, který tepelnými čerpadly vytápí celý rozlehlý historický areál.

Nahoru