Máte dotaz?
800 888 101
Volejte bezplatně Po-Pá: 9:00 - 16:00

Slovníček užitečných pojmů: topný faktor


Při výběru toho správného tepelného čerpadla by vás měl rozhodně zajímat tzv. topný faktor. Víte, co přesně tento termín znamená?

Topný faktor se používá k měření energetické účinnosti systému tepelného čerpadla. Jde o poměr mezi vyprodukovaným teplem (teplem dodaným do topného systému) a spotřebovanou energií (množství elektřiny pro pohon zařízení). Pro topný faktor se užívá zkratky COP (Coefficient of Performance). Udává se však také ukazatel průměrných hodnot za celou topnou sezónu – SCOP (Seasonal Coefficient of Performance).

Topný faktor je základní parametr tepelného čerpadla a vyjadřuje se číslem, nejčastěji od 2 do 5, resp. 7. Čím je vyšší topný faktor, tím je vyšší i účinnost tepelného čerpadla. Například topný faktor 4 znamená, že na každý kW vstupní energie vyprodukuje systém 4 kW výstupní energie ve formě tepla, což znamená, že systém pracuje s účinností 400 %. Lze to velice zjednodušeně interpretovat tak, že pokud budeme domácnost vytápět takovým tepelným čerpadlem, spotřebujeme čtyřikrát méně elektrické energie, než kdybychom stejný dům vytápěli přímo elektřinou.

Topný faktor během roku obvykle kolísá, proto je dobré mít k dispozici také hodnotu průměrného ročního topného faktoru, což je poměr celoroční spotřeby energie a celoroční výroby tepla. S takto stanoveným faktorem můžete lépe vyhodnotit provoz tepelného čerpadla a skutečné náklady.

Při rozhodování o tom nejvhodnějším tepelném čerpadle právě pro vaši domácnost je ale vždy nejlepší obrátit se na profesionály. U nás v Czechklima vám ochotně pomůžeme jak s výběrem, tak i s odbornou instalací a následným servisem.

Nahoru